Kdy je nejlepší čas na změnu životního stylu?

11.02.2018

Leden se úspěšně přehoupl do února, a kdo si na začátku nového roku stanovil nějaké cíle (předsevzetí), nyní už může hodnotit, jak si po prvních týdnech vede. A co vy, dali jste si nějaké? A čeho se týkaly?


Obecně patří k nejčastějším předsevzetím změna životního stylu- hubnutí, více pohybu, přestat kouřit, jíst zdravěji... Abychom svoje návyky začali měnit, nemusíme ale čekat na další nový rok. Stačí jen jedna jediná věc, která naši změnu odstartuje. A tím je naše rozhodnutí. Pokud nebudete chtít na sobě pracovat vy, nepomůže vám ani koupení drahé permanentky do fitka či nová kuchařka s těmi nejzdravějšími recepty.

Proto si nejprve v klidu sedněte, zamyslete se, co a proč na sobě chcete měnit. 

Stanovit si cíl, který vás bude motivovat, vám pomůže vytrvat v průběhu vašeho snažení. Důležité také je, abyste měli konkrétní představu, která se týká vás, a zároveň ta představa byla reálná.

 Co tím myslím? Špatně stanovený cíl je například tento: Mám 10 kg nadváhu a chtěla bych zhubnout. Řeknu- li si, že za měsíc budu vypadat jako sousedka Maruška, která je profesionální baletka, pravděpodobně svého cíle nedosáhnu. A ještě budu v depresi, že jsem opět zklamala. Pokud si ale povím, že začnu ráno pravidelně snídat, abych se večer nepřejídala, uvidíte, že efekt bude daleko větší.

Někdy je těžké přesně zformulovat, co máme udělat, abychom se posunuli v našem snažení kupředu. Proto se nebojte obrátit na odborníky, kteří vám pomohou s počátečním rozhoupáním ke změně. Není to žádná hanba, ba naopak moudré rozhodnutí.

Ať už se jedná o jakoukoli změnu, musí být pro vás vždy příjemná. Pokud se nebudete cítit dobře v tom, co děláte, dlouhodobě u toho nevydržíte. 

Proto začněte zlehka a pomalu a nezakazujte si vše, co jste měli doteď rádi. Nejedli jste vůbec zeleninu a ovoce? Zkuste kousek přidat ke každému hlavnímu jídlu, třeba nesníte tolik hranolek, co máte před sebou na talíři. Nechutnají vám luštěniny? Přidejte hrst do polévky, ať si pozvolna zvyknete na jejich chuť. Váš jediný pohyb je z bytu do auta? Domluvte si sraz s kamarádkou/kamarádem a jděte se projít do parku.


Zdravý životní styl není o omezování, zákazech a odpírání toho, co máte rádi. Ani o tom, abyste vždy jedli 100% zdravě, každý druhý den cvičili nebo si už nikdy nedali pivo v létě na náplavce. 

Zdravý životní styl je o tom, abyste se cítili dobře, byli se sebou spokojení, měli zdravé tělo a také dostatek energie na veškeré vaše aktivity. 

Takže se nebojte a pusťte se směle do toho! A hlavně zvesela ;)

PS: Trochu "nakopnutí" najdete u kolegyněk z Ne hladu, které májí skvělou únorovou výzvu ;) Určitě na to mrkněte, odkaz zde: https://www.nehladu.cz/